UJEDNOLICONE KRYTERIA OCENY ZADANIA NR 1 W ZAKRESIE KATEGORII C+E
(ODPOWIEDNIO ZESPOŁÓW POJAZDÓW POCHODNYCH)
/złączanie i rozłączanie zespołu/
Sprzęganie pojazdu silnikowego z przyczepą.
Na wykonanie zadania osoba egzaminowana ma nie więcej niż 15 minut (włącznie ze sprawdzeniem oświetlenia przyczepy).
Czynności wykonywane w trakcie sprzęgania:
- podjazd pojazdem silnikowym przed przyczepę,
- cofnięcie pojazdem silnikowym w kierunku przyczepy w sposób umożliwiający dokonanie sprzęgnięcia,
- regulacja wysokości zaczepu przyczepy (w przypadku gdy konstrukcja przyczepy to umożliwia),
- dokonanie połączenia zaczepu przyczepy z hakiem lub zaczepu pojazdu silnikowego oraz zabezpieczenie przed rozłączeniem.
Popełniane błędy:- Silne uderzenie dyszlem przyczepy w opuszczony sworzeń zaczepu. Egzaminator przerwie egzamin, wynik negatywny.
- Silne uderzenie dyszlem przyczepy w kielich zaczepu, w belkę tylną ramy. Egzaminator przerwie egzamin, wynik negatywny
- Niepełne osadzenie sworznia zaczepu. Egzaminator nie reaguje do mementu gdy osoba egzaminowana nie zacznie składać podpory, wówczas przerwie egzamin, wynik negatywny.
- Skrzywienie kielicha zaczepu, zablokowany sworzeń nie chce opaść. Egzaminator czeka do końca dopuszczalnego czasu na wykonanie tego elementu, po czym poleci jego powtórzenie od początku złączania.
- podłączenie do pojazdu silnikowego: przewodów elektrycznych przyczepy (silnik pojazdu wyłączony), przewodów hamulcowych przyczepy, sprawdzenie działania świateł przyczepy, zwolnienie hamulca postojowego jeżeli przyczepa jest w niego wyposażona.
Pamiętaj !!!!!!- Nie ma znaczenia czy zdający w pierwszej kolejności podłącza przewody hamulcowe czy elektryczne, nie jest to błąd.
- Jeżeli osoba zdająca zaczyna podłączanie przewodów hamulcowych w odwrotnej kolejności tj. od zasilająco-sterującego /czerwony/. Egzaminator- przerwie wykonywanie tych czynności i poleci powtórzenie elementu zadania od ponownego podłączania przewodów.
- Jeżeli osoba zdająca zaczyna podłączanie przewodów elektrycznych przy uruchomionym silniku. Egzaminator- przerwie wykonywanie tych czynności i poleci powtórzenie zadania od ponownego podłączania przewodów.
- Nieprawidłowe podłączenie przewodów hamulcowych np. niepełne podłączenie, brak szczelności. Egzaminator nie reaguje, aż do początku wykonywania zadania nr 2 tj. ruszenia. Samochód nie może ruszyć z powodu braku ciśnienia w układzie hamulcowym. Egzaminator- przerwie wykonywanie tych czynności i poleci powtórzenie elementu zadania od ponownego podłączania przewodów.
- Niewyjęcie klinów. Osoba egzaminowana wykonuje kolejne czynności, aż do początku wykonywania zadania nr 2 tj. ruszenia. W momencie gdy samochód rusza, egzaminator przerwie egzamin, wynik negatywny.
W przypadku części praktycznej egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E, D+E lub T brak umiejętności sprzęgnięcia pojazdu z przyczepą nie pozwala na realizację pozostałych zadań na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Wynik egzaminu negatywny.
Rozprzęganie pojazdu silnikowego z przyczepą
Na wykonanie zadania osoba egzaminowana ma nie więcej niż 10 minut.
Czynności wykonywane podczas rozprzęgania:
- zaciągnięcie hamulca awaryjnego pojazdu silnikowego i unieruchomienie silnika,
- zabezpieczenie pojazdu silnikowego i przyczepy przed samoczynnym przemieszczeniem się (użycie klinów lub hamulca postojowego przyczepy).
Popełniane błędy:- Niepodłożenie klinów. Egzaminator zezwoli na wykonywanie dalszych czynności do momentu podjęcia próby odłączenia przewodów hamulcowych. W takiej sytuacji przerwie wykonywanie tych czynności i poleci powtórzenie elementu rozłączania od początku /zespół w stanie jak przy rozpoczęciu wykonywania rozłączania.
- Odłączenie przewodów elektrycznych i hamulcowych we właściwej kolejności (zabezpieczenie ich przed zabrudzeniem poprzez umieszczenie ich we właściwym miejscu).
Odłączanie przewodów w dowolnej kolejności np. w pierwszej kolejności elektryczne, a następnie hamulcowe i odwrotnie, nie jest błędem - Odłączanie przewodów hamulcowych w odwrotnej kolejności np. zaczyna od przewodu powrotnego /żółty/. Egzaminator przerwie wykonywanie tych czynności i poleci powtórzenie elementu rozłączania od początku. /zespół w stanie jak przy rozpoczęciu wykonywania rozłączania.
- wysunięcie podpory jeżeli zaczep przyczepy jest wyposażony w podporę.
Popełniane błędy:- Nie zabezpieczenie podpory lub jej nie wysunięcie. Egzaminator nie będzie reagował do mementu, gdy egzaminowany wsiądzie do pojazdu i uruchomi silnik. Po uruchomieniu silnika przerywa egzamin, wynik negatywny.
- rozłączenie pojazdu z przyczepą (odjechanie pojazdem).
Popełniane błędy:- Nie rozłączenie /nie podniesienie sworznia zaczepu/. Egzaminator nie będzie reagował do mementu, gdy egzaminowany wsiądzie do pojazdu i uruchomi silnik, a następnie ruszy. Po ruszeniu przerywa egzamin, wynik negatywny.
UWAGA: W TRAKCIE WYKONYWANIA POWYŻSZYCH CZYNNOŚCI NIE DOPUSZCZAMY DO PRZECHODZENIA PRZEZ „DYSZEL” PRZYCZEPY.