top

Standardy ochrony małoletnich


Standardy ochrony małoletnich to zestaw zasad i procedur, które mają chronić młodzież w placówkach edukacyjnych przed wszelkimi sytuacjami, w których mogliby zostać skrzywdzeni. Z uwagi na szkolenie przez nasz OSK małoletnich od 16 roku życia, w konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” w OSK Koszela przyjęto następujące założenia:

- nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich,

- wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy,

- podejmowane w ośrodku postępowania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka, praw kursanta oraz bezpieczeństwa danych osobowych,

- małoletni wiedzą, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to mając świadomość skuteczności podejmowanych w ośrodku działań.

Ponadto przyjęto, że prowadzone w Ośrodku Szkolenia Kierowców Koszela postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich jest zorganizowane w sposób zapewniający im skuteczną ochronę.

Uwzględniając te założenia poniższy dokument określa standardy ochrony małoletnich, stanowiące wzór postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego środowiska również w Ośrodku Szkolenia Kierowców.
 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH (skrócone) w Ośrodku Szkolenia Kierowców KOSZELA

I. Komunikacja i działania z małoletnimi

1. Pracownik ma obowiązek:
- wykazywać w stosunku do małoletniego szacunek i cierpliwość;
- traktować małoletnich równo niezależnie od ich m. in. płci, orientacji seksualnej, narodowości, pochodzenia, religii, czy światopoglądu.

2. Pracownik nie może:
- obrażać, zawstydzać, lekceważyć i upokarzać małoletniego;
- ujawniać osobom nieuprawnionym wrażliwych informacji dotyczących małoletniego;
- zachowywać się wobec małoletniego niestosowanie, w tym używać słów i gestów powszechnie uznanych za wulgarne lub obelżywe;
- kierować do małoletniego wypowiedzi o podtekście seksualnym;
- proponować małoletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz innych nielegalnych substancji oraz używać ich w czasie pracy w obecności małoletniego;
- utrwalać wizerunek małoletniego (np. poprzez filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych;
- przyjmować pieniędzy lub prezentów od małoletniego oraz jego opiekunów prawnych;
- zapraszać małoletniego do miejsca swojego zamieszkania lub na spotkania niezwiązane z realizacją obowiązków pracowniczych;
- przyjmować zaproszeń małoletniego do miejsca jego zamieszkania lub na spotkania niezwiązane z realizacją obowiązków pracowniczych.

3. Pracownik może pozostawać z małoletnim sam na sam wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach (np. w czasie zajęć praktycznych, gdy nie ma organizacyjnych możliwości przeprowadzenia zajęć w grupie obejmującej co najmniej dwie osoby małoletnie).
W takim przypadku pracownik ma obowiązek poinformować o tym pracodawcę lub wyznaczonego przez niego pracownika. Informacja powinna zawierać dane małoletniego oraz datę i godzinę spotkania.

4. Kontakt pracownika z małoletnim (w tym przez telefon, czy Internet) powinien co do zasady odbywać się wyłącznie w czasie pracy i być związany z wykonywaniem obowiązków pracowniczych.

5. Komunikacja z małoletnim oraz jego opiekunami prawnymi mogą odbywać się poza czasem pracy wyłącznie w uzasadnionych okolicznościach, poprzez kanały służbowe (służbowy telefon, e-mail).

6. Komunikacja z małoletnimi przez kanały internetowe mogą obywać się wyłącznie jawnie i jeżeli w grupie odbiorców uczestniczy co najmniej jeszcze jedna osoba dorosła.

7. W sytuacji gdy pracownik utrzymuje relacje towarzyskie lub rodzinne z małoletnim lub jego opiekunami prawnymi, ma on obowiązek zachowania poufności informacji pozyskanych o innych małoletnich.

8. Ograniczenia uregulowane w ust. 6 i 7 nie dotyczą sytuacji, w których dobro małoletniego jest zagrożone. W takim przypadku konieczne jest podjęcie działań zabezpieczających małoletniego.

II. Kontakt fizyczny z małoletnimi

1. Pracownik nie może:
- dotykać małoletniego w sposób nieprzyzwoity lub niestosowny lub który może zostać za taki uznany (np. łaskotanie);
- stosować w stosunku do małoletniego przemocy fizycznej (np. szturchać, popychać, bić) lub brać udział w udawanych walkach, bądź brutalnych zabawach fizycznych.

2. Pracownik ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności wobec osób małoletnich, które doświadczyły krzywdzenia w jakiejkolwiek formie.

3. Kontakt fizyczny z małoletnim może odbywać się jedynie w uzasadnionych okolicznościach (np. konieczności udzielenia pomocy) i wyłącznie za jego zgodą oraz zgodnie z jego potrzebą. Obowiązek uzyskania zgody małoletniego odpada w przypadku konieczności udzielenia mu pomocy, gdy stan małoletniego uniemożliwia swobodne wyrażenie woli.

III. Osobą odpowiedzialną za poniższe obowiązki jest kierownik OSK, Patrycja Koszela:

1. Przygotowanie pracowników do stosowania standardów ochrony małoletnich i monitorowanie przestrzegania standardów ochrony małoletnich
2. Przyjmowanie zgłoszeń    
3. Prowadzenie interwencji 
4. Zapewnienie bezpiecznego korzystania z Internetu 
5. Udzielanie wsparcia małoletniemu

Pełna wersja STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH stosowanych w OSK Koszela znajduje się do wglądu w siedzibie firmy.

Zadzwoń i zapisz się na kurs

71 336 26 05 pon - pt 11:00 - 17:00

Skontaktuj się z nami online

Znajdź nas na Facebook
Znajdź nas na Google+
Znajdź nas na Twitter